ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
فرش ماشيني – فرش كاشان تركيبي استثنايي از هنر و زيبايي
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :majid
تاريخ: ۲۳ دى ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۱:۵۰

 

شروع توليد فرش ماشيني در ايران به قبل از انقلاب و به اوايل دهه‌ي پنجاه هجري شمسي بر مي‌گردد. اولين قالي ماشيني توليد داخل در كارخانه‌هاي مخمل و ابريشم كاشان توسط دستگاه‌هاي مخملبافي و با الياف مصنوعي بافته شدند كه اين فرش‌ها داراي وزني سبك بودند و همچنين پرزهاي كوتاهي داشتند.

در همان دوره برخي از تاجران، فرش‌هايي مشابه با فرش‌هاي توليدي داخل را از كشور بلژيك وارد بازار ايران كردند كه از كيفيت بالاتري برخوردار بودند و اينچنين سليقه‌ي مردم ايران را _ كه تا پيش از آن فقط از فرش‌هاي دستباف استفاده مي‌كردند _ با اين نوع از فرش‌ها آشنا نمودند.

 


 

با استقبال خوبي كه مردم از فرش ماشيني به عمل آوردند، خاندان لاجوردي (مالكان گروه صنعتي بهشهر) كه از كارخانه داران و سرمايه گذاران كشور بودند، اقدام به تاسيس شركت صنايع كاشان (فرش ماشيني كاشان) كردند كه اولين محصول آن‌ها در سال 1353 به بازار عرضه گرديد.

اين فرش‌ها با نمونه‌هاي قبلي كاملا متفاوت و تا حدودي به فرش دستباف شباهت داشتند كه به طور خاص فرش ماشيني بافته شده با الياف طبيعي پشم به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت. به دنبال آن كارخانه‌هاي فرش ديگري نيز تاسيس شدند و به رقابت پرداختند.

در حال حاضر در كاشان بيش از 1000 كارخانه‌ي فرش در شهرك‌هاي صنعتي راوند، آران و بيدگل و جعفر آباد وجود دارند كه به بافت انواع فرش ماشيني 1200 شانه، 1000 شانه، 700 شانه، سجاده فرش، گليم و … مشغول هستند.

 

نويسنده :majid
تاريخ: ۱۳ دى ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۱۷:۵۲

 

فرش ماشيني به عنوان يكي از لوكس‌ترين لوازم منزل براي تزئين خانه مي‌باشد كه هنر و زيبايي را در تركيبي استثنايي نمايان مي‌سازد.

 

كاشان كه در استان اصفهان و به فاصله‌ي حدودا 250 كيلومتري از تهران واقع گرديده است به عنوان سرآغازگر و همچنين پايتخت قالي ماشيني ايران شناخته مي‌شود.


 

فرش كاشان از گذشته‌هاي دور با فرش دستباف و امروزه با فرش ماشيني همواره مورد زبانزد عموم بوده است.

 

فرش‌هاي دستباف و آنتيك كاشان كه امروزه موجب شكوه كلكسيون‌هاي بزرگ شخصي و موزه‌هاي خارجي است و همچنين فرش ماشيني كاشان كه با صادرات انبوه آن به ساير كشورهاي دنيا، مايه‌ي افتخار ايران مي‌باشد.

 

در ادامه با گردآوري مطالب داخلي و خارجي، تاريخچه‌ي قالي ماشيني و همچنين توليد آن از ابتدا تا انتهاي بافت را با ذكر جزئيات شرح داده‌ايم.

[ ۱ ]